Mirosław Feldgebel

Absolwent Wydziału Instrumentalnego w klasie fortepianu, studiował także na Wydziale Teorii, Kompozycji i Dyrygentury w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie.
W brawurowym stylu prowadzi działalność pedagogiczną w zakresie gry na fortepianie.
Ceniony pianista i kameralista. Partnerował najwybitniejszym artystom polskim i zagranicznym. Jest laureatem kilku międzynarodowych konkursów pianistycznych (m.in. I nagroda w Torneo Internazionale di Musica w Turynie, III nagroda w XII Concorso Musicale Europeao Citta di Moncalieri).
Od wielu lat zajmuje się wykonawstwem muzyki dawnej na instrumentach historycznych – na klawesynie, harfach średniowiecznych, renesansowych i barokowych oraz na wczesnych fortepianach klasycznych i romantycznych.
Występował w wielu prestiżowych salach koncertowych Europy, obu Ameryk, Afryki oraz Azji (m.in. w Sali Pleyela w Paryżu, Wiener Musikverein, Vredenburgsaal w Utrechcie, Omotesando w Tokio, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Concertgebouw w Amsterdamie, Studiu im. W. Lutosławskiego, Gran Teatre del Liceu w Barcelonie).
Brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in. Wratislavia Cantans, Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju, Warszawska Jesień, Międzynarodowy Festiwal Duetów Fortepianowych w Siauliai na Litwie, Holland Festival.
W latach 2006-2013 na stałe współpracował z Warszawską Operą Kameralną w charakterze klawesynisty oraz harfisty realizując m.in. partie basso continuo w operach barokowych oraz prowadząc autorskie projekty muzyczne. Podczas edycji Festiwalu Mozartowskiego koncertował na kopii A. Waltera z roku 1792 autorstwa Paula McNulty’ego wykonując Fantasie, Ronda i Sonaty W.A. Mozarta.
Jako jeden z niewielu pianistów miał zaszczyt koncertować na zabytkowym fortepianie Pleyel z roku 1840 w koncercie poświęconym pamięci Fryderyka Chopina, odbywającym się w ramach IX Festiwalu Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie. Projekt ten kontynuowany był w jubileuszowym roku chopinowskim 2010 – artysta wraz z kwintetem smyczkowym wykonywał koncerty Fryderyka Chopina w ich historycznym brzmieniu na instrumentach romantycznych.
Jest współautorem przedsięwzięcia CHOP IN Brass. Kwintet dęty blaszany i fortepian są w nim pretekstem do stworzenia nowych aranżacji i swobodnego spojrzenia na muzykę Chopina.
Minione sezony artystyczne zaowocowały serią koncertów z muzyką W.A. Mozarta m.in. oba kwartety fortepianowe, tria fortepianowe, czy Koncert d-moll KV466 wykonywany na historycznych instrumentach. W pięknych wnętrzach zamku królewskiego w Warszawie pod batutą Marco Vitale zagrała orkiestra Musicae Antiquae Collegium Varsoviense.
Jest członkiem kwartetu Fandango, z którym wraz z Leszkiem Potasińskim, Dorotą Szczepańską i Tomaszem Strahlem prezentują muzykę kultury iberoamerykańskiej w jej oryginalnym brzmieniu, jak i w autorskich opracowaniach.
Artysta współtworzy kwintet Gang Tango nawiązujący stylem gry do dawniej istniejących w Argentynie „Orquesta Tipica” oraz czerpiący inspiracje bezpośrednio z oryginalnego zespołu Astora Piazzolli. Gang Tango stale współpracuje z Roby Lakatosem, światowej sławy wirtuozem skrzypiec, z którym nagrał płytę Tanga świata.
Znakomity pedagog, nauczyciel fortepianu.